Проаналізувавши стан здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в області протягом 2010 року необхідно відзначити спад основних показників роботи інспекційного підрозділу, зокрема, кількість проведених результативних перевірок, порівняно 2009 роком зменшилась в 1,5 рази, виявлено фактів порушень в 1,3 разів менше, складено протоколів в 1,7 рази менше.
Основна причина зниження показників роботи державних інспекторів полягає у багаторазових реорганізаціях інспекційного органу Держкомзему. Зокрема, на початку 2010 року оновлено практично половину складу державних інспекторів. В жовтні 2010 року, в зв’язку із створенням, відповідно до постанови КМУ від 21.06.2010 № 477 Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель як урядового органу, а також проведення реорганізації територіальних органів Держкомзему, функції здійснення державного контролю за використанням та охороною земель були припинені. Територіальні органи Держземінспекції на місцях так і не створені.
Однак, незважаючи на це протягом 2010 року державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель проведено 1572 перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні та охороні земель, в результаті яких виявлено 987 порушень вимог земельного законодавства на площі 33969,63 (33970) га.
Найбільш поширеними порушеннями, виявленими протягом 2010 року є:
– використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів – 486 (49%);
самовільне зайняття земельних ділянок – 162 (16%);
використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель – 125 (13%);
невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб – 104 (11%);
Державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель внесено 983 обов’язкові для виконання приписи, в тому числі 249 повторно, складено 608 протоколів про адміністративні правопорушення.
Протягом звітного періоду в результаті розгляду матеріалів про адміністративні правопорушення винесено 585 постанов про накладення адміністративних стягнень на загальну суму 133,43 тис. грн.
Внаслідок вчинених порушень щодо самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням та зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу земельним ресурсам заподіяна шкода на загальну суму 196,26 тис. грн.
До органів прокуратури для відповідного реагування направлено 166 матеріалів на загальну суму 293,53 тис. грн.
Управлінням Держземінспекції головного управління Держкомзему у Рівненській області до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування направлено 643 клопотання, в тому числі, 558 клопотань стосовно приведення у відповідність до законодавства прийнятих рішень з питань регулювання земельних відносин.
Крім того, проведені перевірки дотримання вимог законодавства України при прийнятті протягом 2008 – 2010 років розпоряджень (рішень) районними державними адміністраціями та радами міст обласного значення з питань регулювання земельних відносин.
В результаті проведених перевірок державними інспекторами з контролю за використанням і охороною земель у Рівненській області перевірено 8883 прийнятих розпоряджень (рішень), 327 з яких прийняті з порушенням вимог законодавства. На усунення порушень внесено клопотання щодо приведення прийнятих розпоряджень (рішень) у відповідність до вимог чинного земельного законодавства. Вжиті відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень та проведена методично-роз’яснювальна робота з метою недопущення порушень в майбутньому.
На виконання доручення першого заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 09.07.2010 № дор. 225/01-61/10 проведені перевірки стану використання агроформуваннями орендованих земельних ділянок, земельних часток (паїв) у відповідності до укладених договорів оренди землі та вимог діючого законодавства.
За результатами державними інспекторами проведено перевірки по 61 агроформуванню, в результаті проведених перевірок виявлено 34 порушення на площі 18,4 тис. га.
На даному етапі відновлено здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.