У 2010 році проведена відповідна організаційна робота щодо виконання робіт з охорони земель та впровадження заходів із збереження та підвищення родючості ґрунтів згідно з наявним фінансуванням Регіональної програми розвитку земельних відносин у Рівненській області на 2006-2015 роки.
У 2010 році виконано та оплачено роботи з охорони земель на загальну суму 853,0 тис. грн., зокрема, на:
поліпшення кормових угідь – 210,0 тис. грн.;
відновлення і рекультивація порушених земель – 126,0 тис. грн.;
будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд – 102,0 тис. грн.;
розроблення робочих проектів з охорони земель – 74,3 тис. грн.;
впровадження заходів з охорони земель (реконструкція меліоративних систем, створення захисних лісових насаджень, тощо) – 104,7 тис. грн.
розроблення схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання і охорони земель адміністративно-територіальних утворень – 156,0 тис. грн.;
розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь – 80,0 тис. грн.
Розроблено схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Демидівського району та Великоомелянської сільської ради Рівненського району, що дає можливість перспективного планування економічного та екологічного розвитку земельних відносин.
В 2011 році за кошти від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва планується виготовити схему землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель на території Млинівського району.
Головним управлінням спільно з управліннями Держкомзему у районах проведено наради за участю представників райдержадміністрацій, сільських, селищних, міських рад та сільськогосподарських агроформувань, які орендують земельні ділянки площею понад 100 га. Протягом року 6 сільськогосподарських агроформувань уклали договори з проектними землевпорядними організаціями на розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, виконані роботи по 2 агроформуваннях.
Відповідно до розроблених робочих проектів із землеустрою щодо будівництва гідротехнічних споруд завершено будівництво 10 протиерозійних гідротехнічних споруд на території Здолбунівського та Березнівського районів на загальну суму 102 тис. грн.
Розроблено робочий проект щодо будівництва протиерозійних гідротехнічних споруд (водозатримуючих валів) на території Урвенської сільської ради Здолбунівського району на суму 20 тис. грн.
Виконано роботи з поліпшення малопродуктивних кормових угідь на території Березнівського, Володимирецького, Здолбунівського та Костопільського районів на площі 162 га.
Здійснено консервацію малопродуктивних деградованих земель шляхом залісення на площі понад 80 га на території Березнівського району.
У Володимирецькому, Демидівському, Дубенському районах рекультивовано 8,1 га порушених видобуванням корисних копалин земель загальною вартістю близько 126 тис. грн.
Всього за кошти місцевих бюджетів у 2010 році виконано робіт з охорони земель на суму близько 418 тис. грн. Зовсім не виділялись кошти на виконання зазначених робіт в області в минулому році з державного бюджету.
Однак, через відсутність належного, повного фінансування ряд показників програми виконуються не в повному обсязі.
Слід зазначити, що в ряді територіальних підрозділів Держкомзему не проводиться організаційна робота щодо забезпечення використання наявних коштів на рахунках місцевих рад, що надійшли в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, на виконання заходів з охорони земель. Зокрема, управліннями Держкомзему у Гощанському, Зарічненському, Млинівському, Острозькому та Сарненському районах у 2010 році не ініціювалося використання згаданих коштів на заходи з охорони земель.
Недостатньо проводяться оновлення матеріалів ґрунтових обстежень земель сільськогосподарського призначення, поліпшення кормових угідь, відновлення і рекультивація порушених земель та розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь тощо.
Управлінням Держкомзему у районах необхідно більш цілеспрямовано координувати проведення заходів з охорони земель відповідно до цільових програм, схем проектів землеустрою, ініціювати виділення для цих цілей коштів місцевих бюджетів, землевласників, землекористувачів.