За два тижні фактичної роботи Національної кадастрової системи державні реєстратори станом на 14.00 28 січня 2013 року прийняли понад 12 тис. громадян. Фахівці територіальних органів земельних ресурсів зареєстрували понад 6 500 земельних ділянок, надали майже 1 600 витягів із земельного кадастру. Робота щодо позитивного вирішення клопотань громадян продовжується.
Як відомо, з початку цього року запроваджено нові правила оформлення прав на земельні ділянки. Формування земельних ділянок фіксуватиметься в Державному земельному кадастрі, а оформлення прав на земельні ділянки – у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Наразі Держземагентством та Укрдержреєстром налагоджено автоматичний обмін даними – щоденно в он-лайн режимі бази обох відомств оновлюються.
Таким чином, державна реєстрація земельної ділянки являтиме собою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Окрім того, з 1 січня 2013 року набула чинності стаття 79-1 Земельного кодексу України (Формування земельної ділянки як об’єкта цивільних прав), якою вперше на законодавчому рівні визначено поняття формування земельної ділянки, що передбачає визначення її площі, меж і внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Крім того, всі сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка може бути об’єктом цивільних правочинів лише після внесення відомостей про неї до обох інформаційних баз даних – Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.