ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
України по земельних ресурсах
від ” ” _______ 200 р. № ____
Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів з охорони та раціонального використання земель (будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд, рекультивація порушених, поліпшення і консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель )
1. Цей Порядок розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 р. № 1243 “Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів” з метою встановлення єдиного порядку прийняття в експлуатацію об’єктів, закінчених будівництвом, реконструкцією та капітальним ремонтом (далі – закінчених будівництвом об’єктів) протиерозійних гідротехнічних, берегоукріплювальних та протизсувних споруд для захисту сільськогосподарських угідь, ставків – мулонакопичувачів твердого стоку, освоєння нових і поліпшення існуючих земель, рекультивації порушених земель та інших робіт, пов’язаних з охороною земель, їх черг, пускових комплексів тощо (далі – об’єкти) незалежно від джерел фінансування їх будівництва.
2. Закінчені будівництвом об’єкти та підготовлені до експлуатації згідно із затвердженим проектом пред’являються замовником (забудовником) та підрядчиком для прийняття їх в експлуатацію державним приймальним комісіям.
3. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів здійснюється відповідно до цього Порядку державними приймальними комісіями з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта (далі – державна приймальна комісія), які утворюються, якщо об’єкт збудовано:
– із залученням коштів державного бюджету в розмірі 30,0 млн. грн. і більше або із залученням іноземних кредитів під гарантію Кабінету Міністрів України, а також у разі розташування об’єкта на території двох і більше областей (лінійні об’єкти, комплекси окремих споруд (будівель), що діють як єдине ціле, гідротехнічні споруди тощо) – рішенням Державного комітету України по земельних ресурсах (крім особливо важливих будов, що визначаються Кабінетом Міністрів України), а у разі, коли зазначені об’єкти розташовуються на території лише однієї області – обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією;
– із залученням коштів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим у розмірі 30 млн. гривень і більше – Радою міністрів Автономної Республіки Крим;
– із залученням коштів державного бюджету або республіканського бюджету Автономної Республіки Крим у розмірі до 30 млн. гривень або місцевих бюджетів, а також коштів інших джерел фінансування – відповідно обласною та районною держадміністрацією, виконавчим комітетом міської ради міста обласного значення.
У разі коли закінчений будівництвом об’єкт розташовано на території двох і більше районів як єдине ціле, державну приймальну комісію утворює відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим або обласна держадміністрація.
4. Прийняття в експлуатацію протиерозійних гідротехнічних споруд, ставків – мулонакопичувачів, берегоукріплювальних споруд здійснюється державними приймальними комісіями після пропуску першого паводка чи повені через ці споруди. До прийняття державними комісіями закінчених будівництвом вказаних об’єктів їх прийняття здійснюється робочими комісіями після закінчення будівництва у відповідності з проектом, усунення недоробок і оформляється актом (Додаток 2). Акт робочої комісії затверджується замовником в місячний строк.
5. Об’єкти вартістю понад 5 млн. грн. до пред’явлення їх державним приймальним комісіям попередньо приймаються робочими комісіями.
6. Для пред’явлення закінченого будівництвом об’єкта державній приймальній комісії відповідно до пунктів 4 та 5 Порядку замовником будівництва об’єкта (далі – замовник) утворюється робоча комісія.
7. Робоча комісія призначається замовником не пізніше ніж у п’ятиденний строк після отримання ним письмового повідомлення від генерального підрядника про закінчення будівництвом об’єкта з проханням утворити робочу комісію.
8. До складу робочої комісії включаються представники генерального підрядника, субпідрядної організації, генерального проектувальника (автора проекту), замовника, експлуатаційної організації, інших органів, що здійснюють державний нагляд відповідно до призначення об’єкта.
Головою робочої комісії призначається представник замовника.
Голова робочої комісії установлює за погодженням з генеральним підрядником порядок роботи комісії.
Члени робочої комісії здійснюють свої повноваження на безоплатній основі.
Генеральний підрядник надає робочій комісії:
– перелік організацій, які брали участь у виконанні робіт, із зазначенням видів виконуваних ними робіт, прізвищ та ініціалів відповідальних інженерно-технічних працівників;
– комплект документації на виконані роботи згідно з переліком (Додаток 3);
– документи, що свідчать про відповідність нормативним вимогам використаних матеріалів, конструкцій, виробів та обладнання.
У разі виявлення на закінченому будівництвом об’єкті недоліків, вони повинні бути усунені у строки, визначені робочою комісією.
Після усунення недоліків та підписання робочою комісією відповідного акта закінчений будівництвом об’єкт передається генеральним підрядником замовнику під охорону і зберігання.
9. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів здійснюється державними приймальними комісіями.
Замовник зобов’язаний після надходження повідомлення генерального підрядника про закінчення будівництвом об’єкта або після підписання акта робочої комісії звернутись протягом 5 днів до відповідного органу, визначеному у пункті 3 цього Порядку, з пропозицією щодо утворення державної приймальної комісії.
Відповідний орган зобов’язаний протягом 10 днів після надходження звернення від замовника утворити відповідно до цього Порядку державну приймальну комісію.
Головою державної приймальної комісії призначається представник органу, що утворив комісію.
Голова державної приймальної комісії організовує та забезпечує виконання завдань, покладених на комісію.
10. До складу державної приймальної комісії включаються представники органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що утворив комісію, виконавчого комітету місцевої ради, на території якої розташовано закінчений будівництвом об’єкт, замовника, генерального підрядника, генерального проектувальника (автора проекту), експлуатаційної організації, місцевих органів земельних ресурсів, інших органів, що здійснюють державний нагляд відповідно до призначення об’єкта.
11. Не допускається прийняття в експлуатацію об’єктів, по яких з порушенням установленого порядку внесені зміни до складу передбачених проектом пускових комплексів.
У виняткових випадках зміни до складу пускових комплексів, пов’язані з уточненням виробничих потужностей, що вводяться в дію, вносяться замовником, який затвердив проектно-кошторисну документацію до призначення державних приймальних комісій.
12. При прийнятті об’єктів в експлуатацію у I та IV кварталах дозволяється перенесення строків виконання окремих робіт, здійснення яких неможливо через несприятливі погодні умови.
Конкретний строк виконання вказаних робіт установлюється державною приймальною комісією, про що робиться відповідний запис у акті про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта.
13. Прийняття державними приймальними комісіями закінчених будівництвом об’єктів в експлуатацію оформляється актом за формою, що додається (Додаток 1).
Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню у 15-денний строк органом, що утворив цю комісію.
Не допускається затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта за відсутності підписів окремих членів державної приймальної комісії. Члени державної приймальної комісії, що відмовилися підписати акт, зобов’язані у письмовій формі подати голові комісії та органу, який вони представляють, обґрунтування своєї відмови.
Керівник зазначеного органу зобов’язаний взяти безпосередню участь у врегулюванні спірних питань та може підписати акт замість члена комісії, який відмовився від підпису. Голова та члени державної приймальної комісії несуть персональну відповідальність за виконання покладених на них функцій.
Датою введення в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є дата затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію цього об’єкта органом, що утворив комісію.
14. У разі неготовності об’єкта до експлуатації державна приймальна комісія складає відповідний акт з висновками та обґрунтуваннями. На підставі цього акта орган, що утворив комісію, надає замовнику рекомендації щодо усунення недоліків. Для прийняття в експлуатацію зазначеного об’єкта державна приймальна комісія може бути утворена повторно лише після усунення виявлених недоліків, але не раніше ніж через 30 днів після завершення роботи попередньої комісії.
15. Підготовку акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта для підписання членами державної приймальної комісії забезпечує замовник.
16. Голова державної приймальної комісії подає до органу, який призначив комісію:
акт про прийняття об’єкта в експлуатацію;
коротку пояснювальну записку до акта, в якій відображаються висновки комісії щодо готовності об’єкта до експлуатації, забезпеченість його необхідними для експлуатації матеріально-технічними ресурсами, а також кадрами;
проект рішення (розпорядження) щодо затвердження акта про прийняття об’єкта в експлуатацію.
17. Акт про прийняття об’єкта в експлуатацію складається в 5 примірниках і передається по одному примірнику з копією рішення щодо його затвердження замовнику, генеральному підрядчику, експлуатаційній організації та генеральному проектувальнику. Перший примірник акта з пояснювальною запискою та оригіналом рішення щодо його затвердження залишається у органі, що призначив державну приймальну комісію.
18. Затверджений акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є підставою для укладання договорів про постачання на цей об’єкт необхідних для його функціонування ресурсів і включення даних про цей об’єкт до державної статистичної звітності.
Начальник Управління
землеустрою, моніторингу та
охорони земель Ю.М. Альбощий