Для визначення та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці в обов’язковому порядку необхідна документація із землеустрою, яка містить відомості про координати поворотних точок меж земельної ділянки та графічне зображення земельної ділянки. У разі відсутності документації із землеустрою або відсутності в наявній документації координат поворотних точок меж земельної ділянки та графічного зображення земельної ділянки, землевласнику (землекористувачу) земельної ділянки необхідно замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Така документація розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Однак, відповідно до статті 28 Закону України «Про землеустрій» максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.
Вартість цих послуг встановлюється згідно «Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг», затверджених спільним наказом Держкомзему України, Мінфіну України, Мінекономіки України від 15.06.2001 №/97/298/124 і зареєстровані у Міністерстві юстиції України 10.08.2001 за №579/5770 (далі – «Розміри оплати»). Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не визначена, здійснюється за договірними цінами.
Після виготовлення технічної документації із землеустрою територіальні органи Держземагентства протягом десяти робочих днів здійснюють визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці.
Для визначення кадастрового номера земельної ділянки замовник документації із землеустрою або уповноважена ним особа подає до територіального органу Держкомзему за місцем розташування земельної ділянки заяву про визначення кадастрового номера земельної ділянки та інші необхідні документи згідно із тимчасовим порядком присвоєння кадастрового номера земельній ділянці затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 р. № 749.
Після надходження всіх необхідних документів територіальний орган Держкомзему та державне підприємство “Центр державного земельного кадастру” перевіряють: документацію із землеустрою, обмінний файл та дані про земельну ділянку.
У разі відсутності в протоколі проведення перевірки зауважень до документації із землеустрою та обмінного файла територіальний орган Держкомзему робить на технічній документації із землеустрою позначку, в якій зазначаються кадастровий номер
У разі наявності зауважень до документації із землеустрою та обмінного файла документація із землеустрою повертається без позначки.
Після присвоєння кадастрового номера земельній ділянці територіальний орган Держкомзему передає протягом трьох робочих днів із дня отримання заявки бланк державного акта для заповнення до Філії Центру ДЗК.
Заповнення бланків державних актів філією Центру ДЗК здійснюється протягом п’яти робочих днів із дня їх отримання (наказ Держкомзему від 26.03.2009 № 160 «Про отримання бланків державних актів для їх заповнення»).
Територіальний орган Держкомзему протягом 5 робочих днів з дня отримання заповнених бланків державних актів передає такі бланки, підписані начальником відповідного територіального органу Держкомзему, для підписання органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади (наказ Держкомзему від 22.06.2009 № 325 «Про затвердження Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою»).
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється протягом 14 календарних днів з дати подання документів (Порядок ведення Поземельної книги затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. № 1021).
Розмір оплати вказаних робіт визначено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. N 835, а саме:
-
60 грн. – перевірка файла обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файла),
-
93 грн. – державна реєстрація земельної ділянки,
-
102 грн. – державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку.