Територіальними структурними підрозділами Головного управління Держгеокадастру разом з відділом державного геодезичного нагляду Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (далі ГУ ДГК РО) було здійснено обстеження 465 пунктів Державного геодезичної мережі (далі ДГМ) 1,2 та 3 класів.
З метою контролю і проведення робіт з обстеження пунктів ДГМ відділом державного геодезичного нагляду ГУ ДГК РО було здійснено 17 виїздів з інструментальним пошуком (методом GPS спостережень) у всі райони Рівненської області.
Таким чином за період травня-липня 2018 року було обстежено 147 пунктів ДГМ 1, 2 та 3 класу, відповідно до чергового обстеження було здійснено 100 % обстеження пунктів ДГМ по Рівненській області.
Згідно виконаних робіт виявилось, що з 465 пунктів ДГМ, в задовільному стані перебувають 359 геодезичних пунктів з них :
1 класу 17 що становить 90% від загальної кількості;
2 класу 115 що становить 75% від загальної кількості;
3 класу 227 що становить 87% від загальної кількості;
Решту геодезичних пунктів були пошкоджені, знищені, не вскривались або потребують детального інструментального обстеження (не дотримання охоронних зон пунктів, розширення доріг, розорювання спецтехнікою місцезнаходження пунктів, видобуток корисних копалин на місці пунктів, важкодоступність доїзду до пункту в зв’язку з розташуванням болотистої чи лісової місцевості.
За результатами виконаних робіт з обстеження пунктів ДГМ України 1, 2 та 3 класу на території Рівненської області були складені картки побудови, обстеження та відновлення геодезичних пунктів, фото центрів та передані до Державного картографо-геодезичного фонду України та до адміністратора банку геодезичних даних для внесення змін до бази даних геодезичних пунктів.
ДОВІДКОВО:
Державна геодезична мережа (ДГМ) – це сукупність пунктів, рівномірно розміщених на території країни і закріплених на місцевості спеціальними центрами, які забезпечують їх збереження та стійкість у плані і за висотою протягом тривалого часу ДГМ є носієм геодезичної системи координат і висот України.
Відповідно до статистики кількості геодезичних пунктів:
На території України |
На території Рівненської області |
1 клас — 817
2 клас — 5997 3 клас — 8144 |
1 клас — 19
2 клас — 154 3 клас — 292 |
Систематичне обстеження та відновлення геодезичних пунктів здійснюється виконавцями геодезичних робіт на окремих територіях під час виконання топографо-геодезичних робіт, земельно-кадастрової зйомки, інженерно-геодезичних вишукувань, пов’язаних з використанням геодезичних пунктів.
В подальшому після обстеження і оновлення пунктів ДГМ буде відбуватися передача користувачам (власникам) земельних ділянок геодезичних пунктів для зберігання, які нестимуть відповідальність за їх схоронність. Тому слід пам’ятати, що в охоронних зонах заборонено виконувати різні господарські роботи (складувати матеріали, утримувати худобу, розводити багаття та інше) і завдавати будь-якої шкоди геодезичним пунктам та виконувати роботи, що можуть негативно вплинути на стан геодезичних пунктів.
Особи, винні у порушенні вимог щодо охорони геодезичних пунктів, несуть відповідальність згідно із законодавством.