25 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.
Круглий стіл відбувся для учасників із Рівненської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:
- Сприяння органам місцевого самоврядування сільських громад у розширенні їх участі у формуванні державної політики у сфері земельних відносин, проведенні інституційної реформи Держгеокадастру, підтримці комплексної земельної реформи та децентралізації в Україні, а також у захисті інтересів органів місцевого самоврядування у сфері землеустрою.
- Налагодження комунікації між представниками Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування.
- Вирішення проблемних питань в сфері земельних відносин які виникають на місцевому рівні.
- Підтримка земельної реформи на етапі впровадження ринку земель.
У заході наживо взяли участь 49 представників об’єднаних територіальних громад Рівненської області.
На питання учасників відповідали:
Оксана Овдійчук, начальник ГУ Держгеокадастру в Рівненській області та Ірина Головач, заступник начальника Юридичного управління – начальник відділу правового забезпечення ГУ Держгеокадастру в Рівненській області, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.
Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».
«Такі круглі столи на сьогоднішній день є надзвичайно важливими, оскільки прийнято ряд законодавчих актів про внесення змін і до земельного кодексу, і до інших нормативно-правових актів щодо регулювання земельних відносин в Україні. Такі зміни є досить об’ємними та суттєвими. Станом на сьогодні система регулювання земельних відносин змінена кардинально. На жаль, такі зміни не завжди призводять до того, що учасники земельних відносин користуються своїми правами та повноваженнями правильно.
Зараз наголошую на проблемних питаннях, які уже виникли станом на сьогодні у зв’язку з прийняттям нових законодавчих актів. Звертаю увагу на положення, що передбачає розмежування земель, які належать до комунальної власності і до державної форми власності.
Зокрема звертаю увагу на те, що в Законі чітко прописано, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності розташовані за межами населених пунктів в межах територіальних громад.
Зазначу ще таке: суттєвий момент стосується того, що не можна здійснювати перереєстрацію за територіальними громадами земель, які використовуються органами державної влади ні по закону, який вступив в дію 28 травня ні по закону перерозмежування.
Також зауважу, що самовряди повинні звернути увагу на те, що перехід земельних ділянок із державної власності в комунальну не є підставою для припинення права аренди та похідних від прав власності. А всі обтяження, які виникли до вступу закону в силу не втрачаються, а зберігають свою чинність. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад селищ та міст переходять в комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. І ми уже неодноразово наголошували керівництвам територіальних громад на необхідності перереєстрації на комунальну власність», – повідомила Оксана Овдійчук.
Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».
Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.
Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view
Запис круглого столу в Рівненській області можна переглянути за посиланням.