– Наступного року середній розмір орендної плати за земельні паї може збільшитися на 15-20% відсотків, – зазначив заступник Голови Державного агентства земельних ресурсів України Євген Бердніков під час прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів. – Якщо рік тому у середньому по Україні ми мали ставку 300-350 грн/га, то сьогодні ця цифра становить близько 400 грн/га. Тобто зростання відбулося у 1,5 раза.
Євген Бердніков зауважив, що тренд щодо збільшення вартості оренди за землю продовжиться з урахуванням того розміру нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, які є на сьогодні. Цього року були запроваджені зміни до методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Однак ця норма не діє автоматично щодо договорів. Йде поступове їх переукладання. “Думаю, що уже протягом року ця цифра буде поступово підтягуватися до 550-650 грн/га”, – повідомив Євген Бердніков.
На “гарячій” урядовій лінії йшлося і про те, що відповідно до вимог чинного законодавства власники та користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею понад 100 гектарів мають використовувати їх відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. Однак переважна більшість великотоварних землекористувачів не квапиться замовляти такі проекти. Вони сподіваються, що вкотре буде відтерміновано введення в дію системи штрафів за відсутність проектів землеустрою. Так, у Запорізькій області нині лише 5 із 1155 агрогосподарств, що використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею понад 100 га, працюють відповідно до проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та передбачають заходи з охорони земель. У Миколаївській області розробляються тільки 5 проектів землеустрою щодо еколого-економічного обґрунтування сівозмін. Краще проводять роз’яснювальну роботу з цих питань та досягли більш вагомих результатів землевпорядники Вінниччини, Кіровоградщини та Одещини.
Однак, як наголосив Євген Бердніков, крупні землевласники здебільшого не квапляться замовляти проекти землеустрою, сподіваючись і надалі сіяти рапс по рапсу, соняшник по соняшнику. Як аргумент – розмови про неврожай зернових. Однак це стосується здебільшого півдня держави. Таким чином з огляду на суттєве підвищення цін цього року на зернові культури при бажанні та добрій волі заради збереження угідь замовлення проектів землеустрою крупним товаровиробникам до снаги.
На запитання стосовно запровадження Державного земельного кадастру, Євген Бердніков розповів, що на сьогодні на завершальному етапі підготовчі роботи щодо формування реєстру всіх земельних ділянок, що знаходяться у власності та постійному користуванні, проведення верифікації держактів, створення цифрової моделі рельєфу, векторних карт, перерахунок координат УСК 2000, переведення в електронний вигляд обмінних файлів та порівняння їх даних з реєстром держактів. Посадовець запросив бажаючих на презентацію публічної кадастрової карти, яка відбудеться у “Кришталевій залі” готелю “Київ” 18 грудня цього року.
Заступник Голови Держземагентства України Євген Бердніков дав чіткі та вичерпні відповіді та ґрунтовні консультації громадянам, які звернулися на урядову “гарячу” лінію. Зокрема, на прохання мешканців Броварів стосовно зволікання з видачею державних актів на землю через помилки, яких свого часу припустилися фахівці землевпорядного підприємства, Євген Бедніков відразу дав розпорядження щодо проведення виробничої наради, на якій цього тижня буде прийнято відповідне рішення стосовно розв’язання цього заскорузлого питання. Стосовно ж численних звернень на пряму телефонну лінію Кабміну цього дня мешканців Кривого Рогу, Євген Бердніков дав доручення ретельно розібратись щодо діяльності та налагодження системи роботи цих територіальних органів земельних ресурсів.