У газеті “Голос України” 4 серпня цього року опубліковано Закон України “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законів України щодо проведення робіт із землеустрою, пов’язаних із встановленням і зміною меж сіл, селищ, міст, районів”. Закон набув чинності з наступного дня після його опублікування.

Прийняття Закону суттєво спростить процедуру встановлення та зміни меж населених пунктів, що сприятиме ефективному управлінню територією, регулюванню податкової бази за рахунок плати за землю, уникненню конфліктних ситуацій та судових розглядів.

Досі був відсутній порядок встановлення меж населених пунктів.

Відповідно до статті 173 Земельного кодексу України межі району, села, селища, міста, району у місті встановлювалися і змінювалися за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.

Врегулювання цієї проблеми дасть змогу прискорити завершення встановлення меж населених пунктів у найближчому майбутньому, що сприятиме чіткому обліку земель, формування Державного земельного кадастру, а також надасть поштовх розвитку територіальних громад.

Закон чітко визначає процедуру встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.

Реалізація законодавчого акта не потребує додаткового фінансування. Запровадження норми щодо можливості встановлення існуючих меж населених пунктів без розроблення генеральних планів значно здешевить процедуру такого встановлення і призведе до економії бюджетних коштів.

Також, згідно із Законом, відомості про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру. А відомості про встановлені та змінені межі адміністративно-територіальних одиниць зазначаються у витязі Державного земельного кадастру, який безоплатно видається відповідній сільській, селищній, міській, районній та обласній раді.

Кабінету Міністрів України з дня набуття чинності цим Законом слід у шестимісячний строк привести свої нормативно-правові акти у відповідність до Закону. Також необхідно забезпечити прийняття міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, передбачених цим Законом, та перегляд і скасування нормативно-правових актів, що суперечать Закону.

Довідково

Натепер в Україні налічується 29801 поселення. Станом на 01.01.2011 встановлено межі згідно з проектами землеустрою щодо встановлення і зміни меж населених пунктів у 16738 поселеннях, що становить 56 відсотків від їх загальної кількості. У тому числі:

– із 179 міст обласного значення межі встановлено у 78, або 43,6 відсотка від їх загальної кількості;

– із 280 міст районного значення межі встановлено у 78, або 27,9 відсотка;

– із 883 селищ міського типу межі встановлено у 377, або 42,7 відсотка;

– із 28459 сільських населених пунктів межі встановлено у 16205, або 56,9 відсотка.