Розробники проекту Закону України “Про обіг земель сільськогосподарського призначення” опрацювали та максимально врахували пропозиції, зауваження науковців, експертів, представників територіальних органів земельних ресурсів, громадськості. Про це йшлося на черговому засіданні Науково-експертної ради при Держземагентстві України.
Зокрема, зазнали певних змін та набули конкретизації статті щодо консолідації земель в частині процедурних питань стосовно її проведення, а саме прийняття відповідних рішень, надання дозволу на проведення консолідації земель та затвердження проекту.
До законопроекту включено статтю щодо обміну земельними ділянками сільськогосподарського призначення як одного з шляхів формування сімейних та фермерських господарств.
Зазначені аспекти вмотивували доцільність внесення до основних термінів законопроекту визначення рівноцінних земельних ділянок як земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих в одному або у суміжних земельних масивах, одного виду цільового призначення (виду використання), нормативна грошова оцінка яких однакова або відрізняється не більше як на 10 відсотків.
Трансформовано також статтю стосовно порядку купівлі–продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у приватній власності. Ця стаття різнилась значним об’ємом та охоплювала по суті три процедурні питання, які потребували певного врегулювання та конкретизації. В запропонованому законопроекті питання, висвітлені в зазначеній статті, конкретизовані.
Таким чином, в законопроект включено три окремих статті, а саме реєстрація продавців земельних ділянок сільськогосподарського призначення на офіційному веб-порталі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, видача довідки покупцям земельних ділянок та реєстрація покупців на офіційному веб-порталі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та порядок продажу земельної ділянки сільськосподарського призначення приватної власності. Зазначені зміни сприяють прозорості та публічності операцій у сфері купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення та прав на них.
Законопроектом врегульовано питання щодо відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення або часток у праві спільної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення власниками, яким відповідно до законодавства вони не можуть належати на праві власності.
Частково змінилася стаття щодо визначення суб’єктів обігу земель сільськогосподарського призначення, до кола яких включені громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
З метою поширення фермерського руху та збільшення кількості фермерських господарств до покупців земельних ділянок віднесено членів фермерських господарств.
Такі основні моменти запропонованого законопроекту після доопрацювання та внесення змін відповідно до отриманих зауважень та пропозицій.
Враховуючи суспільну значимість та надзвичайну важливість законопроекту “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”, а також те, що предметом правового регулювання документа є не тільки земельні питання, а й питання розвитку сільських територій, оподаткування, реалізації соціальної політики на селі, діяльності Державного земельного банку тощо, які виходять за межі компетенції Держземагентства України, земельне відомство звертається до Міністра аграрної політики та продовольства України з пропозицією сформувати при Міністерстві під його головуванням робочу групу з доопрацювання законопроекту із залученням підрозділів Міністерства аграрної політики та продовольства України, до компетенції яких належать окреслені питання, а також фахівців Мінсоцполітики, Міндоходів, Мін’юсту, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Державного земельного банку.