«Україна впритул наближається до відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення. Одна з головних вимог сьогодення – створення єдиного автоматизованого земельного кадастру – успішно виконана. З 1 січня діє Національна кадастрова система, яка отримала високу оцінку експертів Світового банку та ФАО. Сьогодні перед українським суспільством вже не стоїть питання відкривати чи не відкривати ринок земель. Відповідь очевидна – відкривати. Залишати все як є більше не можна – інакше українське село загине.
Дискусія переходить в інше русло – як відкривати, за якими правилами грати, як уникнути зловживань, як знайти баланс між інтересами всіх гравців – від власника паю до потужного агрохолдингу», – наголосив сьогодні у доповіді на П’ятому щорічному форумі «Агробізнес України 2013» Голова Держземагентства України Сергій Тимченко.
Завершальним акордом земельної реформи стане прийняття закону про скасування мораторію. Відповідний урядовий законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» сьогодні активно розробляється в Держземагентстві. Передбачається завершити цю роботу над ним і зареєструвати його в Парламенті до липня 2013 року. «Очевидно, що питання ринку земель вкрай заполітизоване. Тому перед нами стоїть завдання сформувати українську модель ринку, яка б не роз’єднувала суспільство, а навпаки консолідувала його», – наголосив очільник земельного відомства.
Адже, досі власники паїв позбавлені можливості вільно розпоряджатися своєю приватною власністю, що з року в рік погіршує структуру земельного фонду країни, стрімко збільшує перехід землі у власність до спадкоємців, які здебільшого мешкають у містах і абсолютно незацікавлені у господарюванні на землі.
Крім того, нині налічується майже 2 мільйони гектарів відумерлої спадщини – а це майже півмільйона громадян, які померли і не до кінця скористалися всіма вигодами свого земельного майна.
Сьогодні в суспільстві позитивно сприймається ідея про заборону на купівлю сільгоспземель юридичними особами та іноземцями. Українські чорноземи зможуть купувати виключно фізичні особи – громадяни України і Держава.
«Така політика дозволить вивести українське село з деградації за рахунок розвитку насамперед дрібного та середнього бізнесу», – зазначив Сергій Тимченко.