Після того, як на сайті Держземагентства з’явилася публічна кадастрова карта України, багато громадян помітили ряд помилок, які викликали занепокоєння та слугують підставою для критичних висловлювань (іноді заслужених), і для необґрунтованих чуток. Зокрема, з’ясувалося, що на карті вказано не всі ділянки, яким присвоєно кадастровий номер. Є випадки, коли ділянки некоректно відображені на карті, і земля, зареєстрована в одному регіоні, опиняється в іншому. Більш того, деякі ділянки, до подиву багатьох, візуально позначені і за межами державного кордону України, і навіть у морі, що, звісно, є нонсенсом.
“Держземагентство одержує багато дзвінків і повідомлень від власників ділянок, які висловлюють свою стурбованість неточностями на карті. Усі перелічені неточності на кадастровій карті не є підставою для сумнівів у праві на землю, тобто ніяких юридичних і правових наслідків тут бути не може. Іншими словами, не слід сприймати помилки на карті як сигнал тривоги: ніхто не зазіхає на вашу власність, – наголосив Голова Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко в інтерв’ю тижневику “Дзеркало тижня. Україна”. – Оскільки карта відображає дані, зібрані органами земельних ресурсів за всі роки української незалежності, через низку причин при її складанні закралися помилки, які вже виправляються”.
Панує думка, що було б краще не відкривати таку картину, а спочатку виправити помилки. Ні, не простіше. Увесь світ через це пройшов і вибрав саме таку ідеологію – відкрити дані і за заявковим принципом виправляти помилки. Така процедура – найкоротший шлях до остаточного усунення неточностей та похибок. Крім того, багатьох типів помилок державні реєстратори могли б узагалі не побачити – їх може розпізнати тільки сам власник ділянки.
Україна і так зволікала з відкриттям даних про землі. Нинішня влада взяла на себе відповідальність і рішуче відкрила публічну кадастрову карту. А це є індикатором зрілості суспільства.
Держземагентство усвідомлено відкрило карту в такому вигляді для публічного доступу, щоб разом із власниками ділянок визначити й відобразити ділянки коректно. Для цих цілей діє заявковий принцип: якщо ви помітили помилку, вам необхідно зазначити її на сайті, вказавши ваші ім’я, контакти і кадастровий номер. На сайті буде сформовано заяву, яку відразу одержать фахівці Держземагентства: нікуди ходити і стояти в черзі не потрібно. Після надходження цих заяв агентство перевіряє ще раз дані і вносить корективи.
“Таку форму відкритості і співробітництва з громадянами ми вважаємо цивілізованою. За перший місяць роботи карту відвідало близько півмільйона громадян, – зазначив очільник земельного відомства. –У нашій системі тільки перелік імовірних помилок становить 20 сторінок. Але двосторонній зв’язок дасть нам змогу швидше виконати свою роботу на благо кожного. Крім того, процеси виділення землі стануть більш прозорими, адже все відображатиметься автоматично. Публічна карта дозволяє громадськості контролювати виділення ділянок у прибережних і заповідних зонах, лісах, контролювати використання земель у зонах обмеження. При всіх тих проблемах і питаннях, які обговорює громадськість, ми діємо за чітко визначеним планом, реально оцінюємо ситуацію та усвідомлюємо помилки. У нас попереду дуже багато роботи, щоб усе виправити і розвивати кадастр у цивілізованих європейських традиціях”.