– Розвиток ринкових земельних відносин вимагає вигідного кредитування бізнесу. На сьогодні комерційні банки не можуть запропонувати дешевого кредитування. Крім того, державна політика з приводу заборони на володіння землею іноземцям та юридичним особам не дозволить комерційним банкам вийти на ринок. У цій ситуації єдиним можливим виходом стане створення саме Державного земельного банку як фінансово-кредитної установи, – зауважив під час прес-конференції у Кабінеті Міністрів України Голова Держземагентства Сергій Тимченко.
– Можливість розпоряджатися мільйонами гектарів державних земель – вигідно купувати і продавати на земельному ринку, здавати в оренду і т.д. – стане надійним джерелом доходу банку. Це слугуватиме інтересам як держави, так і банківської установи.
Україна має могутній природно-ресурсний потенціал. Із 60,3 млн га земель нашої держави майже 70,9 % (42,8 млн га) займають сільськогосподарські угіддя. З них, понад 27 млн га розпайовано між 7 мільйонами власників (у середньому площа паю – близько 4 гектарів). Ще більше – 10 млн га чорноземів знаходяться у державній власності, але ці землі також розпорошені по всій території України, а тому не дають належного економічного ефекту державі. Крім того, парцеляція земель розірвала єдині екологічні комплекси, відокремивши землю від водних і лісових ресурсів, а також від інфраструктурних об’єктів.
Це стримує розвиток сільського господарства та аграрного бізнесу, а також сприяє деградації ґрунтів та інших екосистем.
Попри колосальний безцінний земельний ресурс, українське село через відсутність дрібного і середнього агробізнесу деградує і вимирає.
Так, досі деякі цілі та завдання земельного реформування, яке триває понад два десятиліття, у зв’язку з браком досконалих інструментів регулювання ринку земель в Україні, залишаються нездійсненними.
– Завершення земельної реформи передбачає вирішення цих проблем. Розпорошені земельні ділянки державної власності необхідно консолідувати в ефективні інвестиційно привабливі масиви. З відкриттям ринку землі гостро постане питання консолідації земельних ділянок приватної власності, адже для ефективного ведення бізнесу новому власнику необхідно буде консолідувати безліч паїв, – наголосив Сергій Тимченко.
З іншого боку, необхідно вирішити питання державної підтримки малих і середніх товаровиробників шляхом надання дешевих кредитів. Тому, для реалізації окреслених цілей потрібно створити спеціалізовану фінансову установу. Такою має стати Державний земельний банк, який буде наділений функціями, що забезпечать:
– ефективне управління землями державної власності – консолідація, купівля-продаж, міна, здача в оренду;
– фінансово-кредитну діяльність для проведення державної земельної та аграрної політики, наповнення державного бюджету, державну підтримку малого та середнього бізнесу на селі шляхом надання дешевих кредитів під заставу землі.