Запровадження прозорих механізмів реєстрації земельних ділянок та видачі державних актів, спрощення та скорочення всіх процедур, а також запровадження комфортного обслуговування громадян є важливою складовою діючої земельної реформи.
Зокрема, останнім часом в нормативно-правовому забезпеченні вперше за два десятиріччя проведення земельної реформи було прийнято ряд законів, які покликані врегулювати ключові питання реформи, а саме:
– Закон «Про державний земельний кадастр».
– Прийнято довгоочікувані зміни до Земельного кодексу щодо розблокування аукціонів земель державної та комунальної власності.
– Закон щодо спрощення процедури встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць.
– Закон про розмежування земель державної та комунальної власності (потребує подальшого доопрацювання).
– Розроблено та прийнято в першому читанні Законопроект 9001 «Про ринок земель».
Безумовно, сприятиме розбудові земельних відносин спрощення процедури відведення земельних ділянок. Нещодавно Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення” (реєстр. № 11116 від 28.08.2012).
Цим законопроектом пропонується внести зміни до статей 20, 118, 122, 123, 151, 186, 186-1 Земельного кодексу України та статті 50 Закону України “Про землеустрій”. Також передбачається запровадити норму, згідно з якою зміна цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, буде здійснюватись за їх ініціативою без прийняття рішень органами виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Крім цього, з метою зняття соціальної напруги в суспільстві, викликаної негативними наслідками від створення комісії з розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою, законопроектом пропонується ліквідувати вказану комісію та скоротити кількість дозвільних органів, які беруть участь у погодженні зазначеної документації.
Внесення змін до статті 50 Закону України “Про землеустрій” вперше з часу проведення земельної реформи закріпить на законодавчому рівні склад та зміст проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що дозволить уникнути зловживань з боку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування під час погодження та затвердження вказаної документації із землеустрою.
Економічна вигода та практичний зиск для громадян від активізації нормотворчої діяльності у сфері земельних відносин очевидні. Майже за 10 років розмежовано менше одного відсотка земель. Це пов’язано з тим, що нині діюча процедура є складною і, крім того, надзвичайно вартісною. Вона потребує понад 2,5 млрд бюджетних коштів. Нова процедура розмежує землі одномоментно з прийняттям закону і заощадить мільярди гривень. Пропонується визнати комунальними всі землі в межах населеного пункту, крім приватної землі, і ділянок, на яких знаходяться державні об’єкти. І навпаки.
Крім того, для сільських населених пунктів, стосовно визначення меж, знижується рівень прийняття рішення з обласної до районної ради. А у тих випадках, коли межі сіл не змінюються відповідно до проведених ще на початку 90-х років проектів формування територій, можна буде закріпити межі без розробки генерального плану, заощадивши сільраді кількасот тисяч гривень.