На конференції Світового банку із земельних питань та подолання бідності у Вашингтоні фахівці Держземагентства України та ДП “Центр державного земельного кадастру” представили пілотний проект щодо створення Національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД) на базі Державного земельного кадастру.
У доповіді, зокрема, йшлося про те, що з початку минулого року в рамках співпраці зі Світовим банком в Україні впроваджена Національна кадастрова система (НКС), яка має стати основою для НІГД. Успішність попереднього проекту підтверджена звітом Doing Вusiness, в якому відмічено значний прогрес України у реєстрації нерухомості, а саме суттєвим підвищенням позицій України в рейтингу (зі 158 на 97 місце). Отримавши надзвичайний досвід, навички та знання під час впровадження НКС, а також сформувавши високопрофесійну команду фахівці ДП “Центр державного земельного кадастру” започаткували пілотний проект щодо створення НІГД.
Презентація українською делегацією пілотного проекту щодо створення НІГД викликала зацікавленість експертів Світового банку та зарубіжних колег. Адже нині навіть у розвинених країнах світу роботи щодо створення інфраструктури геопросторових даних лише на стадії теоретичних напрацювань. Українські фахівці представили практичні результати пілотного проекту по створенню такої системи у Фастівському районі Київської області (1000 кв. км). Система налічує 22 тематичних набори даних в он-лайн доступі і понад 200 інформаційних шарів, нанесених на вже створену електронну карту України, а саме: земельні ділянки, водні та лісові ресурси, надра, наземні і підземні комунікації та мережі, будівлі та адреси, об’єкти інфраструктури, статистичні, демографічні показники, дані для оподаткування тощо.
У рамках реалізації пілотного проекту було розроблено та апробовано технологію формування геопросторових даних, що надходять із різних джерел, та уніфіковану технологію відображення просторових даних. Вітчизняні спеціалісти розробили структуру геопросторових даних з урахуванням вимог відповідної директиви Європейського парламенту та Ради Європи (INSPIRE) щодо запровадження міжнародних стандартів та адаптованих на їх основі національних стандартів.
У рамках пілотного проекту запропонована уніфікована технологія перетворення різноманітних матеріалів, у тому числі статистичних даних, з урахуванням їх актуальності, змісту та достовірності. Описано технологію швидкісного сканування, розпізнавання та верифікації атрибутивної інформації, яка міститься в текстових документах.
Крім того, напрацьовано технологію 3D моделювання населеного пункту, з відображенням наземних і підземних інженерних мереж і комунікацій. У ході реалізації пілотного проекту розроблено алгоритм дій щодо створення цифрових поверхневих планів, геологічної та гідрологічної моделей, механізму прогнозування затоплення, моделювання розвитку надзвичайних ситуацій.
Результати пілотного проекту лягли в основу проекту Закону України “Про інфраструктуру просторових даних”, друга версія якого зараз на стадії обговорення і доопрацювання. Одним із головних завдань цього законопроекту є уникнення конфлікту інтересів відомств. НІГД розглядається не як “супербаза”, у якій фізично зібрані геопросторові дані різних відомств і організацій, а як “система інтеграції” геопросторових даних, які створюються різними органами державної влади та місцевого самоврядування, зацікавленими організаціями та фізичними особами на єдиній геодезичній та картографічній основі за єдиними стандартами і технічними регламентами у рамках рекомендацій INSPIRE.
Запровадження НІГД в Україні вплине на прийняття ефективних управлінських рішень, скоротить витрати бюджетів усіх рівнів забезпечить прозорість у діяльності органів влади та залучення інвестицій, створить можливість моделювання надзвичайних ситуацій та шляхів їх ліквідації, забезпечить всі види аналізу для обґрунтування економічного розвитку України.