До кінця 2012 року державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію права власності та інших речових прав на земельні ділянки здійснюють територіальні органи Держземагентства України.
З 1 січня 2013 року набирають чинності Закони України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та інших законодавчих актів» та «Про державний земельний кадастр».
Згідно з вказаними Законами з 2013 року впроваджується ведення Державного реєстру прав на нерухоме майно як єдиної державної інформаційної системи, яка має містити відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об’єкти та суб’єктів цих прав.
У зв’язку з цим, функції щодо державної реєстрації прав власності та інших речових прав на земельні ділянки з 2013 року будуть здійснювати – реєстраційні служби – новостворені структурні підрозділи управлінь юстиції, які будуть реалізовувати функції Укрдержреєстру у сфері державної реєстрації прав. Окрім, реєстрації, під час посвідчення операцій з нерухомості також реєстрацією прав займатимуться нотаріуси. В свою чергу, за територіальними органами Держземагентства України залишаються повноваження щодо державної реєстрації земельних ділянок, як об’єктів нерухомості в Державному земельному кадастрі.
Таким чином, згідно нової процедури, перш ніж зареєструвати право власності на новостворену земельну ділянку в Реєстрі прав на нерухоме майно необхідно зареєструвати її як об’єкт нерухомості у Державному земельному кадастрі.
Процедура реєстрації права власності на земельні ділянки з 1 січня 2013 року складатиметься з наступних кроків.
1. Громадянин або уповноважена ним особа звертається до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у разі її передачі у власність або користування із земель державної або комунальної власності.
2. Після отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянину необхідно звернутися до проектної організації, яка має ліцензію на виконання землевпорядних робіт і укладає з нею договір на виготовлення документації із землеустрою.
3. Громадянин, уповноважена ним особа або проектна організація звертається з розробленою документацією із землеустрою до її затвердження та електронним документом (обмінним файлом) в територіальний орган Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки. Подає заяву про реєстрацію земельної ділянки, оплачує адміністративні послуги і надає Державному кадастровому реєстратору документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
4. Отримує документацію з сформованим кадастровим номером та подає заяву про затвердження документації із землеустрою до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, яким надавався дозвіл для розроблення зазначеної документації.
5. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у строк не пізніше п’яти робочих днів після прийняття рішень про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, подають або надсилають в електронній формі за цифровим підписом відповідної посадової особи територіальному органові Держземагентства в особі Державного кадастрового реєстратора, відповідно до компетенції, засвідчені копії таких рішень разом із супровідними документами для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, який протягом двох робочих днів з моменту отримання засвідчених копій таких рішень вносить відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
6. Державний кадастровий реєстратор подає засобами електронного зв’язку до органу державної реєстрації прав заяву для внесення до інформації про власників, користувачів земельної ділянки даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці і після отримання зазначеної інформації від органу державної реєстрації прав, Державний кадастровий реєстратор вносить інформацію про нерухоме майно до Поземельної книги.
7. Заявникові безоплатно надається витяг з Державного земельного кадастру для підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку.
Якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини громадянина, то на підставі даних про те, що протягом одного року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації, державна реєстрація земельної ділянки скасовується, про що повідомляється письмово особу за заявою якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки.