З 01 січня 2019 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні” (далі – Закон), який встановлює граничний термін оформлення власником земельної частки (паю) або його спадкоємцем права власності на земельну ділянку.

Закон передбачає завершення багаторічного процесу розподілу земель колективної власності між власниками земельних часток (паїв).

Так, земельна ділянка має бути виділена в натурі (на місцевості), а право власності на неї має бути зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, не пізніше 01 січня 2025 року. У іншому випадку відповідна земельна ділянка після її формування може бути передана у комунальну власність як безхазяйне майно за рішенням суду.

У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

Якщо власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець пропустив строк для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини, суд може встановити додатковий строк, достатній для такого оформлення.

У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Тому, власникам земельних часток (паїв) або їх спадкоємцям необхідно забезпечити внесення відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру та оформити право власності на них до 01 січня 2025 року.