34– На сьогодні в Національній кадастровій системі українці зареєстрували близько 300000 нових земельних ділянок. Крім того, територіальні органи земельних ресурсів видали понад 150 тисяч виписок з кадастру для здійснення угод купівлі-продажу. Такі показники значно перевищують досягнення землевпорядників за аналогічний період 2012 року. Наприклад, у березні 2013-го року було оброблено заяв на реєстрацію ділянки на половину більше, ніж у березні 2012 року – 126 тисяч ділянок в 2013-му проти 76 тисяч у 2012-му.

А виписок з кадастру для здійснення операцій із землею видано у два з половиною рази більше, ніж у березні 2012-го року – 63 тисячі виписок проти 25 тисяч у 2012-му, – зазначив Голова Держземагентства України Сергій Тимченко у доповіді на спільній нараді Державної реєстраційної служби України та Державного агентства земельних ресурсів України з актуальних питань державної реєстрації прав на нерухоме майно, що відбулася сьогодні у Донецьку.

Учасники наради констатували, що на сьогодні налагоджено безперебійний обмін даними з органами реєстрації прав на землю. Держземагентство щодня у автоматичному режимі передає до Укрдержреєстру дані про нові зареєстровані ділянки. Запити від державних реєстраторів відпрацьовуються Держземагентством без затримок.

З 2013 року реєстрація земельних ділянок і ведення різних відомостей про головне національне багатство країни – землю – відбувається в Національній кадастровій системі – багаторівневій високотехнологічній системі, яка містить інтегровані інформаційні шари і бази даних, інформаційні та геоінформаційні технології, цифрові електронні карти, плани аерофото- та космічних зйомок. У системі працюють, підтримують і щодня обслуговують тисячі високо кваліфікованих співробітників по всій Україні. З цього року в Україні відбулися якісно нові перетворення в частині реєстрації землі та прав на неї. Історичним моментом двадцятирічної земельної реформи є запуск повністю автоматизованої електронної Національної кадастрової системи.

– Успішне функціонування Національної кадастрової системи, визнане світовою спільнотою, сьогодні дає нам право починати переговори з Світовим Банком про нову позику для розвитку земельних відносин в Україні, а саме побудову національної інфраструктури геопросторових даних на базі Державного земельного кадастру, – зауважив на нараді очільник земельного відомства.

Минулого тижня у Вашингтоні відбувся світовий форум з управління земельними ресурсами, де успіхам України було присвячено 4 доповіді. Міжнародні експерти Світового Банку, ФАО, ООН високо оцінили кадастрову систему України. А обсяги робіт і темпи їх виконання були названі рекордно безпрецедентними для світової практики. Експерти відзначили, що в Україні створено найбільшу в Європі кадастрову карту.

Ще одним досягненням України на шляху до цивілізованого суспільства та прозорості у сфері управління землями стало відкриття Публічної кадастрової карти. Вперше інформація про земельні ділянки стала публічною. На карті у вільному доступі можна побачити графічне місце розташування ділянки, її кадастровий номер і площу, цільове призначення і форму власності.

На карті все ще присутні помилки, допущені за 20 років реформи, але Держземагентство поступово їх виправляє. За перші 3 місяці роботи карти виправлено дані про понад 200 000 ділянок.

Портал Держземагентства з публічною картою став надзвичайно популярним веб-ресурсом країни. Так, за перший квартал 2013 року понад півтора мільйона громадян відвідали Публічну кадастрову карту.