987Голова Держземагентства України Сергій Тимченко 14 травня цього року у виступі на Міжнародному семінарі “Добровільні керівні принципи відповідального управління володінням і користуванням земельними, лісовими та рибними ресурсами” повідомив:

– Україна дотримується принципу постійного вдосконалення нормативної бази та спрощення доступу до земельних ресурсів.

Приміром, вже наступного пленарного тижня у Парламенті розглядатимуться питання остаточної ліквідації бюрократичних земельних комісій за погодженням землевпорядної документації, планується ввести принцип мовчазної згоди при подачі документів на дозвіл розробки проектів відведення, а чиновники, які затягують терміни узгодження, будуть притягуватися до адміністративної відповідальності.

Земельний ресурс в Україні залишається єдиним, який не введений в економічний обіг. З одного боку, це допомогло запобігти обезземеленню селян у важкий період перехідної економіки, але сьогодні відсутність ринку землі є причиною соціальної, економічної та демографічної деградації українського села. “Тому ми шукаємо ефективні шляхи якнайшвидшого зняття мораторію на купівлю-продаж сільгоспземель”, – повідомив керівник земельного відомства України.

“Семінар з підвищення обізнаності щодо Добровільних керівних принципів відповідального управління володінням і користуванням земельними, рибними і лісовими ресурсами – прекрасна нагода для обміну ідеями у сприятливій робочій атмосфері щодо нагальних питань національної продовольчої безпеки. Від імені Генерального директора Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй Хосе Граціано да Сильва, керівництва  ФАО маю честь висловити вдячність Уряду України за організацію та проведення цього важливого заходу”, – наголосила у виступі на семінарі Румяна Тончовська, експерт з управління земельними ресурсами ФАО (ООН).

Таким чином, триденний форум експертів  у Києві сприятиме створенню дієвих механізмів і процесів управління, покликаних захищати інтереси громадян, розв’язувати суперечності і забезпечувати реалізацію прав та обов’язків щодо земельних, рибних та лісових ресурсів. У ході дискусій експерти дійшли висновку, що Добровільні керівні принципи допоможуть урядам та іншим зацікавленим сторонам впровадити механізми й процеси, які гарантуватимуть продовольчу безпеку для мільйонів людей, поліпшать їхнє харчування, зміцнять  соціальний та економічний розвиток і сприятимуть сталому використанню природного середовища.

***

До державного та місцевих бюджетів за чотири місяці 2013 року фактично надійшло 102,7 млн гривень від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної та комунальної власності з урахуванням сплати відстрочки за раніше продані земельні ділянки, у тому числі до державного бюджету – 6,8 млн гривень.

Зокрема, від продажу земельних ділянок на земельних торгах місцеві бюджети поповнились на 1293,96 тис. грн, надходження від плати за користування земельними ділянками зросли до 87,45 тис. гривень.

Так, за чотири місяці 2013 року продано 174 земельні ділянки несільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, загальною площею 71,52 га та вартістю 27,30 млн гривень.

На земельних торгах продано 9 земельних ділянок державної та комунальної власності загальною площею 1,53 га вартістю 777,53 тис. гривень; прав оренди на 12 земельних ділянок загальною площею 28,46 га, річний розмір орендної плати за які складає 99,8 тис. гривень; 5 прав суперфіцію на земельні ділянки загальною площею 0,02 га, розмір річної плати за користування становить 25,3 тис. гривень; 1 право емфітевзису на земельні ділянки загальною площею 27,36 га, розмір річної плати за користування становить 28,1 тис. гривень.

– З початку року земельні торги в Україні проводяться у чітко окреслених правових рамках без всіляких обмежень та застережень. Тернистий шлях до прийняття відповідального рішення тривав понад два десятиліття. Нам довелося діяти рішуче і швидко. За ініціативою Держземагентства на законодавчому рівні питання, пов’язане із продажем земельних ділянок та прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах, врегульовано з набранням чинності Закону України від 05 липня 2012 року № 5077-VI “Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону”, – наголосив Голова Держземагентства України Сергій Тимченко.

Проте, фактично земельні торги розблоковано з 1 січня 2013 року, коли набули чинності закони України “Про Державний земельний кадастр” та “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, оскільки підготовка лотів до проведення земельних торгів передбачає обов’язковість державної реєстрації земельної ділянки відповідно до Закону України “Про Державний земельний кадастр” та обов’язковість реєстрації речового права на земельну ділянку відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

***

Регіональними програмами з використання та охорони земель на 2013 рік передбачено асигнування 1,04 млрд гривень. Зокрема, заплановано фінансування 375,6 млн грн за рахунок втрат сільсько- та лісогосподарського виробництва. На охорону земель спрямовано 164,3 млн грн, на інвентаризацію земель – 487,2 млн грн, на встановлення та зміну меж адміністративно-територіальних утворень – близько 80 млн грн, на інші заходи – 311,5 млн гривень.

Найбільше коштів на фінансування регіональних програм заплановано у Львівській області – близько 218 млн грн, Київській – 105,1 млн грн, Харківській – близько 104 млн грн, Кіровоградській – 94,1 млн грн та Донецькій – 89,6 млн гривень.

Проте на фінансування регіональних програм у Запорізькій області передбачено лише 2,6 млн грн, Сумській – 1,2 млн грн, Вінницькій – 650 тис. гривень. У Полтавській області кошти на виконання заходів регіональних програм на 2013 рік не заплановані у зв’язку з відсутністю програми. Натомість у Черкаській області за відсутності Програми прийняті рішення про виділення коштів на здійснення заходів у сфері земельних відносин за рахунок місцевих бюджетів.

З цього приводу Голова Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко під час наради зобов’язав керівників територіальних органів земельних ресурсів посилити роботу щодо забезпечення прийняття Регіональних програм та виділення коштів для проведення робіт з використання та охорони земель.